Üniversitemiz uluslararası alanda tanınırlığını artırıyor

Üniversitemiz SCIMAGO ve Times Higher Education (THE) gibi prestijli kurumların yapmış olduğu uluslararası sıralamalarda kalite geliştirme çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı.

Üniversitemiz, Asya Üniversiteleri sıralamasında yer aldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Times Higher Education tarafından gerçekleştirilen 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasında ilk yılında 601+ bandında kendisine yer buldu.

THE Asya Üniversite Sıralaması 2024 Hakkında

Bu sıralama Asyadaki üniversitelerin performansını değerlendirmek için araştırma kalitesi, endüstriyle işbirliği, uluslararası görünüm, araştırma çevresi ve öğretim gibi beş başlık altında 18 performans göstergesini kullanmaktadır. THE Asya Sıralaması bölgedeki yükseköğrenim kurumları arasında işbirliği ve rekabeti daha ileri seviyeye taşımak amacındadır.

THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’den 75 Üniversite

Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak ilk kez katılmış olduğumuz sıralamada 75 Türk üniversitesi arasında genel ortalamada 52’inci sıradayız. Bununla birlikte uluslararası görünüm başlığı temelli sıralamada ise Türk üniversiteleri arasında 15’inci sıradayız.

SCIMAGO Sonuçları

SCIMAGO araştırma, inovasyon ve sosyal başlıklar altındaki 21 göstergeyle üniversiteleri sıralamaktadır.

Üniversitemiz Türk Üniversiteleri arasında Bitki Bilimi alanında 11’inci, Farmakoloji, Toksikoloji ve Eczacılık alanında 22’inci ve Matematik alanında 35’inci sırada kendisine yer buldu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sürekli Kalite Geliştirme Politikasının Sonuçlarını Alıyor

Rektörümüz Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ, üniversitemizin THE Asya Üniversite Sıralamasında yer aldığını belirterek, bu başarının akademik personelimizin olağanüstü gayretleri neticesinde oluştuğunu belirtti. Bununla birlikte SCIMAGO sonuçlarının da üniversitemizin kalitesinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Üniversite yönetimi olarak mevcut performansımızı daha da geliştirmek için araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz ve kalite iyileştirme/geliştirme noktasında her türlü maddi ve manevi desteği akademik personellerimize sunacağız.

Uluslararasılaşma anlamında kalitemizin gelişimine imkân sunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a teşekkür ederim.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mayıs 2024 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2024 Perşembe